Czy warto kupować pozłacaną biżuterię?

Czy warto kupować pozłacaną biżuterię?

6 czerwca 2022 Wyłączono przez KonstancjaMichalska

Złoto, zwłaszcza to o wysokiej próbie jest jednym z najkosztowniejszych kruszców wykorzystywanych w jubilerstwie. Z tego powodu znaczna część konsumentów waha się nad zakupem biżuterii wykonanej ze wspomnianego metalu. Doskonałą, znacznie tańszą alternatywą dla tych, którzy chcieliby cieszyć się ozdobami o tym luksusowej barwie, a jednocześnie oszczędzić kilka złotych jest biżuteria pozłacana. Wykonana zazwyczaj ze srebra kusi wielu konsumentów. Warto mieć na uwadze, iż biżuteria pozłacana cechuje się mniejszą trwałością niż ta za złota, czy srebra, dlatego w wielu przypadkach może nie sprawdzić się jako ta noszona na co dzień. Mało kto jednak wie, iż wymaga ona specjalnego traktowania. Znaczna część ludzi nie przestrzega kilku prostych zasad użytkowania pozłacanych wyrobów jubilerskich, przez co narzeka na ich trwałość. Jeśli jednak będziemy należycie dbać o swoją biżuterię, jej zakup okaże się być opłacalny.

Jak przechowywać biżuterię pozłacaną?

Ozdoby wykonane z pozłacanego metalu, w zależności od grubości i jakości warstwy złota,

bywają nietrwałe. Aby przedłużyć ich żywotność należy kierować się kilkoma prostymi zasadami. Kluczowe jest sposób przechowywania. Biżuteria tego typu nie powinna mieć kontaktu z innymi błyskotkami. Z tego powodu każdy kolejny element należy umieścić w miękkim materiale, który schowamy w strunowym woreczku. 

Pielęgnacja pozłacanego srebra

Aby pozłacana biżuteria zachowała swoje piękno na dłużej należy pamiętać o unikaniu jej kontaktu z perfumami, detergentami, wodą, kosmetykami i wieloma innymi substancjami. Może on powodować nie tylko utratę blasku, czy też ścieranie się warstwy złota, ale również czernienie wyrobów jubilerskich. Te ograniczenia utrudniają też czyszczenie biżuterii. Przy pozłacanych ozdobach należy kategorycznie zapomnieć o kąpielach w różnego typu roztworach. W tym przypadku jedynym słusznym rozwiązaniem okażą się miękkie chusteczki przeznaczone do tego celu, które można nabyć w sklepach jubilerskich. Szkodliwy nie powinno okazać się także delikatne natarcie biżuterii sokiem z cebuli lub cytryną.